آشنایی به فنون نظامی در میان بشرویی ، حجت و سید یحیی و ساختن قلاع نظامی توسط ایشان

آشنایی به فنون نظامی در میان بشرویی ، حجت و سید یحیی و ساختن قلاع نظامی توسط ایشان

ملاحسین بشروئی و حجت و سیدیحییٰ نحوه جنگ کردن و قلاع[1] نظامی ساختن و دفاع و حمله کردن را از چه کسی فراگرفته بودند جنگ بر علیه قاجاریه از طرف بابیه بود و اگر میرزا تقی خان امیرکبیر[2] نبود سرنوشت ایران تغییری فاحش پیدا می کرد .

سران بابیه اسلحه از کجا به دست آوردند و پولی که به مصرف خوارو‌بار صرف می شد از چه جایی تأمین می‌گردید؟ بابیه قصد داشتند که با قیام های مسلحانه باب را از زندان رهایی بخشیده و به سلطنت برسانند و قاجاریه را منقرض ساخته و دولت بابی به وجود آورند این قیام ها یکی پس از دیگری برپا می شد و در ایامی بود که محمد شاه فوت کرده و ناصرالدین میرزا هنوز به تهران نیامده بود چه دستی شاه را واداشت که به تلافی برخیزد و طرفین با طرز وحشیانه ای به کشتار یکدیگر دست زنند چرا حروف حی همه از افاضل بودند چه برنامه  مدبرانه‌ای بود که نتایج آن هنوز دامن گیر ایران و ایرانی است .

نقل از کتاب باب کیست و سخن او چیست (بابیه – ازلیه) اثر نورالدین چهاردهی – ویرایش و حواشی مسعود رضا مدرسی چهاردهی –  تهران – سال 1397 خورشیدی – نشر آفرینش

 

 


[1] . قلاع = جمع قلعه – پناهگاهی که بر فراز کوه یا جای بلند ساخته شود.

[2] . میرزا تقی خان امیرکبیر = از بزرگترین رجال سیاسی عصر قاجار، اصل او از فراهان اراک و پدرش کربلائی قربان آشپز میرزا ابوالقاسم قائم مقام فراهانی بود . در دستگاه قائم مقام پرورش ☞یافت و در جوانی به خدمت ولیعهد در تبریز پیوست.به ریاست قشون آذربایجان و پس از آن به پیشکاری آذربایجان گماشته شد و پس از بر تخت نشستن ناصرالدین شاه ،صدراعظم ایران گردید. مردی واقع بین و آگاه از وضع ایران و جهان بود و به اصلاح سپاه و دارایی و روابط خارجی پرداخت.مدرسۀ عالی دارالفنون را تأسیس کرد و فرهنگ نوین را بنیان نهاد.سرانجام بر اثر توطئه های مخالفان و درباریان از مقام صدارت معزول و پس از چندی به حکم ناصرالدین شاه مقتول گردید.(فرهنگ اعلام تاریخ اسلام ج 1).

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *