آراء در باره مانيه‏ تيزم‏

شماره مقاله719

مانيه تيزم (Magnetisme) يا نيروى مغناطيسى عبارت از نفوذ دادن نيروى يك شخص با حركات خاص دست و چشم در شخص ديگر است اين نيرو را مغناطيس حيوانى هم مى‏گويند. مسمر پزشك آلمانى متولد ايزنانگ پايه گذار نظريه مغناطيس حيوانى به نام مسمريسم كه در زمان لوئى 16 در فرانسه معالجه بيماران به وسيله مغناطيس حيوانى را ابداع كرد.

مسمر در سال 1775 هنگامى كه در وين كارهاى تحقيقاتى مى‏كرد يك رساله توضيحى انتشار داده و از آكادمى‏هاى اروپا خواست كه تئورى بالنسبه اصولى او را مورد توجه و دقت قرار دهند. تئورى كه وى ارائه مى‏داد با اصل نيروى جاذبه عمومى نيوتون كه مدت‏ها به صورت يك واقعه مسلم شناخته شده بود انطباق داشت.

اين نظريه مسمر كه دو قرن بعد از نظريه (وجود سياله فراگير عالم) اعلام مى‏شد بدين شرح بود كه سياله مزبور روى بدن انسان‏ها اثراتى مشابه آهنربا را داشته و به واسطه پديده‏هاى خاص جالب توجهى كه به وجود مى‏آورد نام آن را مغناطيس حيوانى مى‏گذاريم.

به عبارت ديگر مسمر معتقد بود كه چون جسم انسان در اعصاب خود داراى يك سياله مغناطيسى (الكترومانيه تيك) مى‏باشد بنابر اين با اثر گذارى روى اين سياله مى‏توان بيمارى‏هاى عصبى و جسمى را درمان نمود.

هيپنوتيزم يا ايجاد خواب مصنوعى را نبايستى با مانيه تيزم اشتباه كرد. مغناطيس حيوانى يا مانيه تيزم آن است كه يك نفر بتواند با حركاتى كه گذر يا پاس ناميده مى‏شود ديگرى را به خواب مصنوعى برده و تحت اراده خود بگيرد. اما هيپنوتيزم مجموعه پديده‏هايى است كه در خواب مصنوعى از شخص خواب رفته ظاهر مى‏شود.

به هر حال فرضيه مغناطيس حيوانى تا پايان قرن 18 و اوائل قرن 19 به عنوان تنها توضيح و تعبير پديده‏هاى غير عادى و عامل اصلى اين پديده‏ها شناخته شده بود. بالاخره وجود مجموعه اعمال و حركات مربوط به مانيه تيزم و توجه به آنها به تدريج موجب رويدادها و مسائل مربوط به ارتباط با ارواح گرديد.

كنگره بين المللى روح شناسان در سال 1900 تأييد كردند كه جسم انسان داراى دو نوع نيرو مى‏باشد، يكى نيروى مغناطيسى (مانيه تيك) كه تابع قوانين فيزيكى بوده و داراى دو قطب مثبت و منفى يا جاذبه و دافعه مى‏باشد. ديگرى نيروى تأثير داروها است كه در شرايط خاصى بيمارى‏ها را درمان مى‏كند ولى هنوز دانش، موفق به شناخت كامل نوع مداخله داروها در درمان بيمارى‏ها نشده است.

كنگره مزبور هم چنين اعلام كرد كه:

1 – مانيه تيزم يك عامل فيزيكى بوده و تابع همان قوانينى است كه بر حرارت، نور و الكتريسته حاكم مى‏باشد.

2 – مانيه تيزم انسانى (مغناطيس انسانى) به طور قطع داراى خواص درمانى است كه از قرن‏ها قبل مورد تأييد بوده و اجراى آن براى درمان بيمارى‏ها هيچ گونه خطرى ندارد.

3 – مانيه تيزم را نبايستى با هيپنوتيزم (خواب مصنوعى) اشتباه نمود، زيرا اساساً دو مسئله متفاوت مى‏باشند.

«نقل از كتاب جاودانگى حيات اثر ژاك لانتيه».

[نگارنده عقيده دارد كه مانيه تيزم و هيپنوتيزم در قرون گذشته جزو علوم غريبه بوده و در عصر حاضر نيز عموميت نداشته، لذا توان گفت كه امروزه نيز جزو علوم خفيه مى‏باشند:  چ‏]

کتاب اسپری تیسم

نورالدین چهاردهی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *