آلان كاردك‏

شماره مقاله721

هيپوليت لئون دنيزارد ريوال معروف به آلان كاردك (1869 – 1804) بنيانگذار و مبلغ بزرگ مكتب همبستگى با گوهر جان‏ها.

آقاى ريوال در سوم اكتبر 1804 در يك خانواده حقوقدان متولد شد. اكثر افراد خانواده و پدرانش در مشاغل ادارى و قضايى دولتى خدمت مى‏كرده‏اند، خود او تحصيلات درخشانى كرده و معلومات خود را در سوئيس نزد پروفسور مشهورى به نام ژان هانرى پستالوزى كه بنيانگذار آموزش و پرورش نوين بود تكميل و بعدها يكى از مريدان و دوستان ستايشگر استاد خود شده بود.

براى آقاى ريوال بحث‏هاى مربوط به سرنوشت و ارواح كه دوست قديمى‏اش كارلوتى در سال‏هاى 1855 – 1854 دائماً مطرح مى‏ساخت چندان قابل درك نبود و اطلاعاتى در اين زمينه‏ها نداشت. ولى به مسئله مانيه تيزم و اسرار آن آشنايى داشته از طرفداران و معتقدين تئورى مغناطيس حيوانى دكتر مسمر بود تا اينكه به تدريج متوجه شد كه تئورى مغناطيس حيوانى را مى‏توان به وجود روح مرتبط نمود. در اين موقع بود كه ريوال ناگهان ديدگاه جديدى كه هيچ گونه ارتباطى با افكار و ادراك عقلائى او در گذشته نسبت به مسئله نداشت حالتى خاص توأم با اعجاب فكرى در او بروز كرد، خود او در اين باره مى‏نويسد: “اعتقاد به اينكه يك ميز مى‏تواند صحبت كند برايم قابل درك نبوده و نمى‏توانم بپذيرم. “

عليرغم اين نظريه يك رويداد غير مترقبه باعث گرديد كه ريوال كاملاً به سوى مسئله (ارتباط با ارواح) كشيده شود. آلان كاردك گويد:

از آن به بعد مطالعات جدى خود را در باره ارتباط با ارواح آغاز كردم، البته بررسى‏هاى من در مرحله اول بيشتر متوجه الهام‏ها وتلقين‏ها بود تا پى بردن به اصل موضوع. دقت و تفكر من مثل عادت هميشگى‏ام به سوى اين دانش جديد و تجربه‏هاى مربوط به آن جلب گرديد.

اولين نتيجه‏اى كه از بررسى‏هاى خود گرفتم اين بود كه روح چيزى جز گوهر وجود انسان‏ها نبوده و به هيچ وجه تحت فرمان علم و عقل جارى و متعارف بشر نمى‏باشد. در مسئله ارتباط با ارواح نخستين واقعيتى كه وجود دارد اين است كه مسلماً يك دنياى نامرئى در عالَم وجود دارد و آن دنياى نامرئى ميدانى است كه براى بهره‏گيرى و اكتشافات باز و بى‏انتهاست.

از آن به بعد دكتر كاردك هرگز از مسئله مانيه تيزم و ارتباط با ارواح جدا نشد. خود او مى‏نويسد “مانيه تيزم راه‏هاى ارتباط با ارواح را باز مى‏كند. “

او مى‏نويسد در يكى از جلسات احضار روح، روحى حاضر مى‏شود كه خود را روح حقيقت مى‏نامد و آن روح صريحاً اعلام مى‏دارد كه آلان كاردك از ميان همه مردم براى انجام مأموريت خاصى كه عبارت از صلح و رستگارى انسان‏ها است انتخاب گرديده است. و روح اعلام مى‏كند كه راه چاره و راه موفقيت را به دكتر كاردك نشان خواهد داد.

دكتر كاردك معتقد بود كه همه دستورهاى آن روح بعد از ده سال عملى شده و ارواح او را از هر حيث مراقبت كرده‏اند.

در روز 18 آوريل 1857 كتاب شاهكار اصلى او چاپ شد اين كتاب به نام ارتباط با ارواح بود.

بيشتر نظرات آلان كاردك كه در نوشته هايش ديده مى‏شود و يا خويشتن را سرمشق آنها قرار داده مبتنى بر راه عيسى مسيح مى‏باشد و اين راه به نظر آلان كاردك عبارت است از ادامه راه مقدسين اوليه مسيحيت.

«نقل از كتاب جاودانگى حيات اثر ژاك لانتيه».

اسپری تیسم

نورالدین چهاردهی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *