گابريل دلان‏

شماره مقاله723

نام لئون دنيس هرگز از نام گابريل دلان جدا نبوده است. روح شناسان فرانسه و بيشتر كشورهاى جهان كه به لئون دنيس و آلان كاردك اعتقاد داشته‏ اند، سومين مراد متفكرشان گابريل دلان است، غير از آنها مطمئناً روح شناسان ديگرى وجود داشته ‏اند.

گابريل دلان خود را بيشتر عقل گرا و در جهت فلسفه كانت (فيلسوف ايده آليست آلمانى (1804 – 1724) كه داراى نظريه خاصى بدين صورت بوده كه اشياء مانند پديده‏ها در مكان و زمان براى ما محسوس و مكشوف مى‏گردند ولى فقط قوانين اخلاقى هستند كه آزادى، ابديت و وجود خداوند را ايجاب مى‏كنند) معرفى مى‏كند، تصورات و افكار او به دنبال خواسته‏هايش نبوده بلكه بيشتر به دنبال حقيقت مى‏رفته است. از نظر او ارتباط با ارواح بايستى علمى و مبتنى بر اصول دانش باشد.

گابريل دلان در 12 مارس 1857 در پاريس متولد شد. پدر و مادر او در خيابان قاهره پاريس تجارت مى‏كردند و هنگامى كه گابريل يك پسر بچه كوچكى بود والدينش به مسئله ارتباط با ارواح روى آورده بودند. مادرش يك مديوم نويسا بود.

گابريل و برادرش هر يك به نوبت مورد توجه احساسى والدين از نظر ارتباط با ارواح بوده و بيشتر شب‏ها را با پدر و مادر صرف ارتباط با ارواح مى‏كردند.

گابريل دلان كه در يك خانواده سرشار از مسائل شگفت‏انگيز بزرگ شده بود طبعاً افكار و انديشه‏هايش در همان راه سير نموده شروع به تحقيقات بسيار دقيقى كرد. وى با وجود كار و فعاليت در شركت الكتريكى (كه پس از گذراندن تحصيلات دانشگاهى به آن كار پرداخت) هرگز افكارش از مسير اعتقادات پدر و مادرش منحرف نگرديده، ارتباط خود را با اكثر محافل روح شناسان برقرار و حفظ مى‏نمود.

گابريل دلان بدون ترديد اولين عارف در ميان پيشگامان تصوف و عرفان فرانسه است. وى هر روز به درگاه خداوند نيايش مى‏كرد، در ساعاتى كه به تفكر و جذبه مى‏پرداخت يك حالت وصول به حق را در خود احساس مى‏نمود.

گابريل دلان از دوران كودكى دچار ورم ملتحمه چشم چپ بود و فقط چشم راستش سالم بود و از طرف ديگر ورم مفصل لگن خاصره داشت كه با بالا رفتن سن شديدتر مى‏شد و كم كم باعث لنگيدن او گرديد و بالاخره مجبور شد با صندلى چرخدار حركت كند. دختر عمويش خانم ماتيلد پليى سى سال عمر خود را به عنوان يك پرستار صديق و وفادار صرف نگهدارى او كرد، و در روز 12 اكتبر 1925 از جهان رفت و از آن پس مدت كوتاهى دختر خوانده‏اش از او نگهدارى نمود، ولى ديگر براى گابريل دلان طاقتى باقى نمانده بود و چند ماه بعد با آرامش كامل جهان را بدرود گفت.

كتاب‏هايى كه گابريل دلان نوشته بسيار عميق و قابل توجه مى‏باشند. نخستين كتاب او به نام ارتباط با ارواح در برابر دانش در سال 1885 چاپ و منتشر شد. كتاب ديگرش به نام پديده‏هاى ارواح در سال 1897 منتشر شد.

كتاب‏هاى ديگر وى عبارتند از تحولات روحى، تجسد دوباره، تحقيق در حالات مديوم‏ها، جاودانگى گوهرجان.

«نقل از كتاب جاودانگى حيات اثر ژاك لانتيه ».

کتاب اسپری تیسم

نورالدین چهاردهی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *