احضار روح

شماره مقاله : 123

ا ب پ ت ث ج چ ح خ د ذ ر ز ژ س ش ص ض ط ظ ع غ ف ق ك

این صفحه در غرب و آمریكا وسیله ارتباط مبتدیان مكتب معرفت‏ الروح با ارواح مى ‏باشد.

این صفحه یا (پلانشت) كه یك تخته چوبى است كه توسط آن حروف نشان داده میشود و در زیر آن چهار عدد بولبرینگهاى غلطان نصب شده و چند تنى كه در جلسه حضور دارند دو انگشت دستهاى خود را بر روى صفحه (پلانشت) قرار میدهند و (پلانشت)ها بیشتر در انگلستان ساخته میشود.

اما بضرس قاطع نتوان گفت كه ارتباط روح انجام گرفته است بلكه عمل (آنى میستى) بوده و مراد و مفهوم آن این است كه تراوش فكرى عاملین دخالت داشته نه اظهارات ارواح. وقتى كه (پلانشت) حروف الفبا را نشان داد یك تن از حاضران حروف را به كتابت درآورده و از مجموع حروف جملاتى استخراج میگردد.

این صفحه از كتابخانه پر ارج دوست دانشمندم آقاى حسین ثقفى اعزاز بدست آمده و از عنایت این فرزانه پاكنهاد سپاسگزار میباشد.

این ناچیز براى آگهى خوانندگان ارجمند مراتب ذكر شده بالا را عرضه داشته و استنباط این بیمقدار آنست كه اینگونه اعمال موجب ارتباط با ارواح نخواهد بود و تنها مكتبى كه در ایران در این زمینه پدید آمد و آلوده به اغراض سیاسى و مادى نبود مشى اعلم‏ الدوله بود .

این بیمقدار پس از سالها تفحص و غور و بررسى علمى و عملى بدین نتیجه رسیده است كه جمله احضار ارواح مطلقاً امكان‏پذیر نیست و ارتباط با ارواح از دو باب براى افراد خاصى مى ‏توان پذیرفت اول كسى كه خواستار ارتباط با روح یكى از بزرگان ادوار گذاشته باشد مى‏ باید سنخیت روحى با روح حاضر داشته باشد .

در ثانى سالكى كه در مسائل روحى گام بر میدارد و تحت تربیت روحى یك بزرگ مردى قرار گرفته باشد اما غیر از این دو مرحله فقط استثنائاً روحى به افراد پاكنهادى بعضى مطالب را القاء مى ‏كنند كه كشفیات دانشمندان در علوم و فنون از این قبیل است .

کتاب سیری درتصوف

اثر نورالدین چهاردهی

پایه گذار انجمن روحی در ایران دکتر خلیل ثقفی (اعلم الدوله ) بود این عکس تاریخی چهار تن را نشان می دهد

که سه نفرشان نفرات اولیه شرکت کننده در جلسات روحی تحت نظر اعلم الدوله در ایران بودند .

عکس فوق که برای اولین بار انتشار می یابد از کتابخانه دوست بزرگوارم آقای حسین ثقفی اعزاز بدست آمده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *